Skąd prusaki w mojej kuchni?

Skąd prusaki w mojej kuchni?

Masz czystą kuchnię? Dbasz o higienę w swoim mieszkaniu? Regularnie sprzątasz, nawet za lodówką? No to skąd w twoim mieszkaniu prusaki? Niestety, ale ich obecność może być niezależna od stanu sanitarnego w mieszkaniu. Ale po kolei. Musimy sobie najpierw uświadomić kilka faktów, które doprowadzą nas do odpowiedzi skąd w mieszkaniu wzięły się prusaki, chociaż troszczymy się o estetykę naszego domu.

Czego potrzebują prusaki?

Prusaki są bardzo mało wymagającymi szkodnikami. W zasadzie ich oczekiwania sprowadzają się do trzech, może czterech warunków:

 • Dostęp do pożywienia (nie ma znaczenia czy świeże, czy zepsute, ludzkie czy dla zwierząt).
 • Dostęp do wody (tak, prusaki jak zdecydowana większość organizmów na planecie wymagają do życia wody).
 • Kryjówka (nie lubią wzroku człowieka, dlatego najłatwiej zaobserwować je w nocy, gnieżdżą się i rozmnażają tam, gdzie rzadko zaglądamy).
 • Odpowiednia temperatura (nie są specjalnie wybredne w tym temacie, ale generalnie wolą ciepłe pomieszczenia).

Jak łatwo się zorientować – każdy z tych warunków znajdujemy bez żadnego problemu w prawie każdej kuchni. Dlatego jest to pierwsze miejsce, gdzie można zaobserwować ich obecność. Drugim miejscem jest łazienka (która zapewnia trzy z czterech wymienionych warunków), a dopiero w dalszej kolejności prusaki przenoszą się do pokoi i to raczej przypadkowo lub z uwagi na zbyt dużą ich liczebność w mieszkaniu.

Jak prusaki się przemieszczają?

Dobrze, wiemy już, że twoja kuchnia to dla nich wymarzone miejsce bytowania. Ale przecież jest mnóstwo kuchni, w których prusaków nie ma i nigdy nie było! O co zatem chodzi? Prawdopodobnie przetransportowały się z innych mieszkań. Generalnie jeśli masz wrażenie, że w twoim mieszkaniu prusaki wzięły się jakby znikąd, oznacza to na 95%, że są w budynku i ich liczebność wzrasta, co w efekcie powoduje, że rozchodzą się po mieszkaniach.

Kiedy prusaki się przemieszczają? Generalnie w trzech przypadkach:

 1. Gdy ich liczebność będzie tak duża, że nie wystarczy dla nich miejsca/pożywienia w jednym mieszkaniu. Samica z ooteką (kokonem) nosi ze sobą… nawet 30 kolejnych prusaków. A teraz pomyśl, że w mieszkaniach brudnych i zapuszczonych takich samic może być nawet kilkadziesiąt. Matematyka nie kłamie, gdzieś te wszystkie insekty muszą się podziać.
 2. Gdy w mieszkaniu pojawią się niesprzyjające im warunki. Na przykład odcięty zostanie dostęp do wody i pożywienia, zostanie przeprowadzona dezynsekcja polegająca na wypłaszaniu.
 3. Gdy następuje jakaś ingerencja w budynek. Często ludzie skarżą się na prusaki, gdy sąsiedzi robią remont w kuchni lub wymieniane są różnego rodzaju instalacje.

Prusaki nie lubią gdy im się przeszkadza. To co je wypłasza to regularne sprzątanie danej powierzchni, odkrywanie ich kryjówek i oczywiście ich tępienie. Kiedy czują się zagrożone po prostu szukają sobie innego miejsca. W ten sposób mogą zawitać do twojej kuchni. A którędy? Możliwości jest sporo. Prusaki mogą przechodzić pionami instalacji CO (to ich główna arteria), kratkami wentylacyjnymi, rurami (odpływ zlewu, umywalki, rury przy grzejnikach, rury gazowe), oknami a nawet drzwiami. Aby zminimalizować możliwości ich przechodzenia do naszego mieszkania należy je odpowiednio zabezpieczyć. A jak to zrobić, dowiedzą się Państwo z tego wpisu.

Obszar naszego działania to dzielnice Warszawy:
Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga Południe, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Wola, Włochy, Żoliborz,
a także wszystkie okoliczne miejscowości, m. in:
Piaseczno, Łomianki, Konstancin Jeziorna, Pruszków, Marki, Wołomin, Zielonka, Ząbki, Izabelin, Józefów, Raszyn, Piastów i inne.

Zadzwoń już dzisiaj i pozbądź się szkodników ze swojego otoczenia!

Siedziba główna:

Purity:Pests ul. Sarmacka 16/116
02-972 Warszawa, woj. mazowieckie

Michał Żołądkowski
Telefon: +48 660 750 341

E-mail: biuro@puritypests.pl
E-mail: michal.zoladkowski@puritypests.pl

Regulamin strony | Polityka prywatności

Potrzebujesz pomocy ze szkodnikami?

Jesteśmy do Państwa dyspozycj:

 • 9:00 - 18:00   Poniedziałek
 • 9:00 - 18:00   Wtorek
 • 9:00 - 18:00   Środa
 • 9:00 - 18:00   Czwartek
 • 9:00 - 18:00   Piątek

Vector Illustration by www.Vecteezy.com

Back to Top