Pluskwy pod listwami lub pod podłogą – co zrobić?

Pluskwy pod listwami lub pod podłogą – co zrobić?

Jak sobie poradzić z pluskwami pod podłogą lub pod listwami?

Jeśli pluskwy są w naszym mieszkaniu od co najmniej miesiąca (czyli złożyły już przynajmniej raz jaja) to znaczy, że ich liczba z każdym miesiącem rośnie. Jest wtedy bardzo duże prawdopodobieństwo, że są pod podłogą lub pod listwami. Takie zagrożenie jest szczególnie duże, jeśli mamy podłogę pełną szpar i dziur, a listwy choćby minimalnie odstają od ściany. Jak sobie z takim problemem poradzić?

Sprawa nie jest łatwa, bo są to miejsca, do których dostęp jest bardzo utrudniony, nie powinno się ich także nadmiernie opryskiwać, ponieważ wilgoć może wejść pod deski i podłoga zacznie się wypaczać. Jednak to co dla nas jest malutką szparką, dla pluskwy jest wystarczająco szerokim przejściem. A zatem chętnie się zadomawiają pod listwami, szczególnie tymi w okolicach łóżek i kanap.

Jak rozpoznać, że problem pluskiew pod listwami/podłogą nas dotyczy?

Najprostsza metoda to bardzo dokładne oględziny listew i podłogi, koniecznie z latarką. Jeśli zobaczymy, że w okolicach listew jest sporo czarnych (bądź ciemnobrązowych) kropek, wtedy mamy pewność – pod listwami znajdziemy pluskwy. Podobnie sprawa się ma ze szparami i dziurami w podłodze. Szczególnie jeśli jest to wiekowa podłoga drewniana z sękami i naturalnymi pęknięciami. Niestety to co cieszy nasz wzrok jest jednocześnie idealnym domowiskiem dla pluskiew.

Drugie znalezisko, na jakie możemy się natknąć to jaja. Jednak aby tego dokonać konieczny jest naprawdę sokoli wzrok i świadomość jak te jaja wyglądają. Pokażemy Państwu zdjęcie, które wykonaliśmy nie tak dawno u klienta. W czerwonej obwódce znajdują się jaja pluskiew. Tak, bardzo ciężko je dostrzec.

jaja pluskiew w podłodze, odpluskwianie

 

I może jeszcze w powiększeniu:

jaja pluskwy domowej w szczelinie

Niestety tutaj słabo to widać, dlatego najlepiej najechać kursorem na zdjęcie w powiększeniu, kliknąć prawy przycisk myszy i wybrać “otwórz grafikę w nowej karcie” – wtedy będą Państwo mogli obejrzeć obraz w pełnym wymiarze.

Jaja przypominają mikroskopijne ziarenka ryżu, mają mniej niż milimetr, są prawie białe i na jasnych powierzchniach ich dostrzeżenie jest nie lada wyzwaniem. Jednak jeśli uda się Państwu je dostrzec – wtedy jest jasność. W mieszkaniu są już pluskwy i złożyły jaja, a zatem w drodze są kolejne.

Jak sobie poradzić z tym problemem?

Jeśli jest u Państwa sporo pluskiew, najprawdopodobniej samodzielne pozbycie się problemu będzie bardzo utrudnione. Jednak nie oznacza to, że nie mogą Państwo nic zrobić! Rekomendujemy w takim wypadku wykonanie dwóch czynności, które mogą bardzo pomóc w walce z tymi pasożytami:

  • Odkurzanie: ustawiamy odkurzacz na najmocniejszą siłę ssania i przy pomocy ręcznej, zwężonej ssawki bardzo dokładnie, centymetr po centymetrze, odkurzamy wszystkie listwy i szpary, które znajdziemy na listwach, belkach czy na podłodze, a także ich okolice. Po takim odkurzaniu worek należy koniecznie wyrzucić z mieszkania.
  • Zaklejenie listew: niestety najczęściej nie ma możliwości sprawdzenia co się dzieje pod listwami i pod podłogą. Należy zatem założyć, że jakieś jaja lub larwy się tam znajdują. Najbezpieczniej jest pozaklejać (wypełnić) wszystkie listwy i szpary, które znajdziemy. Można to wykonać dowolną techniką, przy pomocy akrylu, silikonu, gipsu, czy kitu do drewna. W zasadzie dowolny wypełniacz spełni swoją rolę, ważne jest jedynie aby się nie skurczył po aplikacji i aby bardzo dokładnie wypełnić każdą, najmniejszą nawet szparę.

To bardzo ułatwi walkę z pluskwami, zabezpieczy Państwa mieszkanie na przyszłość, a może nawet… załatwi problem? Szczerze tego życzymy 🙂

Obszar naszego działania to dzielnice Warszawy:
Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga Południe, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Wola, Włochy, Żoliborz,
a także wszystkie okoliczne miejscowości, m. in:
Piaseczno, Łomianki, Konstancin Jeziorna, Pruszków, Marki, Wołomin, Zielonka, Ząbki, Izabelin, Józefów, Raszyn, Piastów i inne.

Zadzwoń już dzisiaj i pozbądź się szkodników ze swojego otoczenia!

Siedziba główna:

Purity:Pests ul. Sarmacka 16/116
02-972 Warszawa, woj. mazowieckie

Michał Żołądkowski
Telefon: +48 660 750 341

E-mail: biuro@puritypests.pl
E-mail: michal.zoladkowski@puritypests.pl

Regulamin strony | Polityka prywatności

Potrzebujesz pomocy ze szkodnikami?

Jesteśmy do Państwa dyspozycj:

  • 9:00 - 18:00   Poniedziałek
  • 9:00 - 18:00   Wtorek
  • 9:00 - 18:00   Środa
  • 9:00 - 18:00   Czwartek
  • 9:00 - 18:00   Piątek

Vector Illustration by www.Vecteezy.com

Back to Top