Czy szczur może wyjść z toalety?

Czy szczur może wyjść z toalety?

Zła wiadomość – może. A co więcej, nie tylko może, ale bardzo często wychodzi. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło „szczur toaleta” i przejść do wyszukiwania obrazów. Znajdą Państwo sporo zdjęć szczura pływającego w sedesie, lub takiego, który utknął i swoją ciekawość przypłacił życiem. To nie są jednostkowe przypadki, zdarza się na całym świecie, także w Polsce.

Państwa uwadze polecamy krótki film zaprezentowany przez National Geographic:

 

Film co prawda nakręcony (prawdopodobnie) w USA, ale problem i jego specyfika w Polsce jest identyczna. Skąd szczury biorą się w naszych łazienkach i toaletach? Generalnie stworzenia te poruszają się każdą możliwą drogą, chętnie eksplorują nowe tereny, szczególnie takie gdzie jest ciepło, jest dostęp do wody i pożywienia. A zatem możemy je spotkać w piwnicach czy garażach, ale też w sieci kanalizacyjnej. A przy jej pomocy mogą się rozchodzić dosłownie wszędzie. Wielokrotnie spotykaliśmy się z przypadkami, że w budynku, w którym regularnie prowadzona jest deratyzacja i generalnie problemu gryzoni nie ma, nagle jakby znikąd szczur właśnie wychodzi z toalety, albo (autentyczny przypadek z warszawskiego Mokotowa) klinuje się między rurami idącymi w pionie budynku. To są właśnie przypadki szczurów wędrujących po kanalizacji. Mogą się dostawać do budynku i wydostawać z niego zupełnie niezauważone przez człowieka.

Przystosowanie

Wynika to z tego, że szczury są doskonale przystosowane do tego typu wycieczek. Czy wiedzieli Państwo, że wystarczy szpara o średnicy 1,5 cm aby szczur się nią przecisnął? Tak, to nie jest pomyłka. Mysz dla porównania potrzebuje dziurki o średnicy zaledwie 7 mm. Na podlinkowanym przez nas materiale, mają Państwo bardzo przejrzyście pokazane jak to się dzieje. Okazuje się, że żebra szczura potrafią się dosłownie złożyć, aby przecisnąć się przez maleńki otwór. W efekcie – jeśli szczur zmieści swoją głowę, zmieści całą resztę.

Kiedy sobie to uświadomimy, wszystko stanie się jaśniejsze. Miejsca, które do tej pory uważaliśmy za gryzonioodporne, przestają takie być. Dodajmy do tego, że szczury dobrze pływają (mogą wytrzymać pod wodą kilka minut zanim się uduszą i żyć w środowisku typowo wodnym nawet kilka dni bez wychodzenia na powierzchnię) – to także jest pokazane na filmie. To naprawdę dobrzy pływacy! A szczur śniady dodatkowo chętnie się wspina i dobrze sobie z tym radzi, nawet po typowo pionowych powierzchniach, jak rury czy ściany. Jesteśmy na przegranej pozycji? Nie do końca.

Ratunek dla naszych łazienek

Wychodzeniu szczura przez toaletę można zapobiec, poprzez wstawienie zaworu zwrotnego, który wypuszcza wodę i nieczystości do kanalizacji, gdy spuszczamy wodę, natomiast w drugim kierunku zawór ten pozostaje zamknięty, toteż szczur trafi na płaską pionową wstawkę, która uniemożliwi mu przejście. Czy to znaczy, że raz na zawsze zrezygnuje, albo że niemożliwe jest przegryzienie takiej wstawki. Teoretycznie jest możliwe, ale w warunkach „toaletowych” (woda, ślisko, pionowa gładka powierzchnia, brak punktu zaczepienia dla zębów czy pazurów) najczęściej szczur rezygnuje i zawraca.

Więcej informacji na temat tej wstawki odnajdą Państwo w dziale „łazienka szczuroodporna” na naszej stronie – zapraszamy!

Obszar naszego działania to dzielnice Warszawy:
Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga Południe, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Wola, Włochy, Żoliborz,
a także wszystkie okoliczne miejscowości, m. in:
Piaseczno, Łomianki, Konstancin Jeziorna, Pruszków, Marki, Wołomin, Zielonka, Ząbki, Izabelin, Józefów, Raszyn, Piastów i inne.

Zadzwoń już dzisiaj i pozbądź się szkodników ze swojego otoczenia!

Siedziba główna:

Purity:Pests ul. Sarmacka 16/116
02-972 Warszawa, woj. mazowieckie

Michał Żołądkowski
Telefon: +48 660 750 341

E-mail: biuro@puritypests.pl
E-mail: michal.zoladkowski@puritypests.pl

Regulamin strony | Polityka prywatności

Potrzebujesz pomocy ze szkodnikami?

Jesteśmy do Państwa dyspozycj:

  • 9:00 - 18:00   Poniedziałek
  • 9:00 - 18:00   Wtorek
  • 9:00 - 18:00   Środa
  • 9:00 - 18:00   Czwartek
  • 9:00 - 18:00   Piątek

Vector Illustration by www.Vecteezy.com

Back to Top