Zamgławianie a oprysk – o co chodzi?

Zamgławianie a oprysk – o co chodzi?

Często klienci zwracają się do nas z pytaniami o różnice między zabiegiem zamgławiania
a opryskiwaniem. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego należy je traktować na zasadzie równości, a nie „lepszy-gorszy”. Postanowiliśmy krótko przybliżyć Państwu w jak najbardziej przystępny sposób o co w tym wszystkim chodzi.

Podstawowa informacja, która stanowi punkt wyjścia do dalszych tematów to, że zarówno zamgławianie jak i oprysk to po prostu różne metody aplikacji tych samych, lub zbliżonych preparatów chemicznych. W związku z tym, w zdecydowanej większości wypadków twierdzenie, że „oprysk się nie sprawdza, lepsze jest zamgławianie” nie ma nic wspólnego z prawdą. Ważniejszy bowiem jest użyty podczas zabiegu preparat. Reszta (nadal istotna!) to kwestia różnicy w wielkości kropel, które wydobywają się z dyszy. A przestawia się to następująco:

dezynsekcja oprysk zamgławianie

Oprysk

Pierwsza omawiana przez nas metoda jest realizowana z pomocą opryskiwaczy. Jego działanie jest bardzo zbliżone do ręcznych spryskiwaczy, którymi posługujemy się np. zwilżając kwiaty. W zbiorniku opryskiwacza wytwarzane jest ciśnienie, w wyniku którego ciecz wydostaje się przez lancę. Najczęściej są to opryskiwacze ręczne, niskociśnieniowe, choć możemy spotkać wysokociśnieniowe, nawet o napędzie spalinowym. Dość duże krople wydostające się z opryskiwacza pozwalają na dokładne i obfite zwilżenie powierzchni poddawanej opryskowi z pomocą roztworu biobójczego (którego nośnikiem jest woda) i co bardzo ważne, dokładnie tam gdzie sobie tego życzymy. Na ogół nie ma ryzyka, że nie chcący opryskana zostanie inna powierzchnia lub inny przedmiot. Po pewnym czasie z rozprowadzonej powierzchni woda odparowuje, natomiast preparat biobójczy pozostaje aktywny na powierzchni. Czasami można to zobaczyć gołym okiem, jeśli mamy ciemną podłogę to będziemy mogli dostrzec mleczne wysuszone plamy na ciemnym tle. To właśnie preparat, który pozostał na powierzchni, po wyparowaniu wody. Jest to dobrze sprawdzająca się w bardzo wielu przypadkach metoda, a przy tym najtańsza (z uwagi na brak konieczności wykorzystywania znacznie bardziej zaawansowanych technologicznie od opryskiwaczy – i przez to droższych – zamgławiaczy).

Podział oprysku:

  • Oprysk drobnokroplisty: średnica kropel 25-125 µm,
  • Oprysk średniokroplisty: średnica kropel 50-250 µm,
  • Oprysk grubokroplisty: średnica kropel 250-400, a niektórzy wyróżniają nawet 700 µm.

Zamgławianie termiczne

W skrócie, z urządzenia wydobywa się mgiełka (stąd nazwa), a nie kropelki, tak jak przy oprysku. Przy zamgławianiu termicznym mgła, która się wydobywa z urządzenia jest gorąca (powyżej 70 stopni Celsjusza), a w wyniku kontaktu z chłodniejszym pomieszczeniem powoli się skrapla. Niektóre osoby uważają, że efekt zamgławiania termicznego utrzymuje się nieco dłużej niż w wypadku zamgławiania ULV, ale nie jest to różnica istotna z punktu widzenia skuteczności zabiegu realizowanego u klienta prywatnego. Pewien problem może stanowić fakt, że w wyniku zabiegu tworzy się mgła, która z zasady osadza się na wszystkim i dociera do wszystkich zakamarków. To jednocześnie największa zaleta i największa wada tego rozwiązania. Oznacza to, że mieszkanie musi być odpowiednio przygotowane i szczelne – nie możemy zostawić na wierzchu żadnych przedmiotów, z którymi będziemy potem mieć bezpośrednio kontakt, a już  tym bardziej jedzenia czy napojów. W przypadku oprysku tak restrykcyjne przygotowania nie są konieczne.

Zamgławianie ULV

Tajemniczy skrót ULV oznacza, że ilość preparatu zużywanego do zabiegu jest zminimalizowana
(z ang. Ultra Low Volume – bardzo niska objętość/intensywność), a sama mgiełka powstaje w generatorze ULV.
W tym wypadku jest ona zimna, co stanowi kluczową różnicę między zamgławianiem ULV a termicznym. Krople mają rozmiar zbliżony do tych tworzonych w wyniku zamgławiania termicznego i również utrzymują się w pomieszczeniu i powietrzu dość długo. Pozostałe kwestie dotyczące przygotowania mieszkania wyglądają tak samo jak w przypadku zamgławiania termicznego.

Oba rodzaje zamgławiania są droższe od tradycyjnego oprysku i wymagają odpowiedniego przygotowania mieszkania, a także jego jak najlepszej szczelności. Jednak nie ulega wątpliwości, że są to metody skuteczniejsze od tradycyjnego oprysku. Zamgławianie najczęściej wykonuje się tam, gdzie zwykły oprysk jest nieefektywny (odkomarzanie), niekoniecznie bezpieczny (instalacje elektryczne) lub trudny do dokładnego i szczegółowego wykonania (miejsca z ograniczoną możliwością ruchu).
W mieszkaniach prywatnych, gdzie żaden z tych problemów raczej nie występuje, najczęściej realizujemy usługę przy użyciu oprysku.

Obszar naszego działania to dzielnice Warszawy:
Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga Południe, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Wola, Włochy, Żoliborz,
a także wszystkie okoliczne miejscowości, m. in:
Piaseczno, Łomianki, Konstancin Jeziorna, Pruszków, Marki, Wołomin, Zielonka, Ząbki, Izabelin, Józefów, Raszyn, Piastów i inne.

Zadzwoń już dzisiaj i pozbądź się szkodników ze swojego otoczenia!

Siedziba główna:

Purity:Pests ul. Sarmacka 16/116
02-972 Warszawa, woj. mazowieckie

Michał Żołądkowski
Telefon: +48 660 750 341

E-mail: biuro@puritypests.pl
E-mail: michal.zoladkowski@puritypests.pl
E-mail: polska@puritypests.pl

Regulamin strony | Polityka prywatności

Potrzebujesz pomocy ze szkodnikami?

Jesteśmy do Państwa dyspozycj:

  • 9:00 - 18:00   Poniedziałek
  • 9:00 - 18:00   Wtorek
  • 9:00 - 18:00   Środa
  • 9:00 - 18:00   Czwartek
  • 9:00 - 18:00   Piątek

Vector Illustration by www.Vecteezy.com

Back to Top