Jak pozbyć się szczurów z piwnicy?

Jak pozbyć się szczurów z piwnicy?

Gdy rozmawiamy o budynkach mieszkalnych, przede wszystkim blokach, pod kątem obecności gryzoni, praktycznie od razu pojawia się temat piwnic i przynależnych do nich pomieszczeń technicznych i ewentualnie garaży podziemnych. To trzy ulubione przez szczury i myszy miejsca bytowania. Zastanówmy się zatem jak przeprowadzać deratyzację w piwnicach?

Generalnie, jeśli chodzi o deratyzację w budynkach obowiązuje zasada trzyetapowa:

POSPRZĄTAJ – USZCZELNIJ – TRUJ.

Stosowanie się do tej zasady jest najskuteczniejszą metodą walki z gryzoniami w piwnicach i nie tylko. Omówmy sobie poszczególne składowe.

POSPRZĄTAJ

piwnica przygotowana do deratyzacjiSzczególnie w starszych budynkach ogromnym problemem są boksy piwniczne, do których od lat nikt nie zaglądał. Scenariusz zawsze jest podobny – starsi ludzie, którzy zamieszkiwali lokal w budynku zmarli, mieszkanie dzieci sprzedały lub wynajęły, wprowadził się nowy właściciel lub najemca, a w międzyczasie klucz do piwnicy gdzieś się zapodział. Ale to nie problem, przecież i tak nic szczególnego tam nie ma! Może i nie, ale niepotrzebne śmieci to doskonała kryjówka dla gryzoni. Wielokrotnie wykonując deratyzację w budynkach słyszymy piski dobywające się z boksów zawalonych rzeczami po sam sufit, gdzie kłódka jest pokryta rdzą i grubą warstwą kurzu. Wiadomo od razu, że przynajmniej od kilku lat nikt tam w ogóle nie zaglądał. Wylęgarnia gryzoni, DO KTÓREJ NIE MA DOSTĘPU!

Dlatego kluczowa sprawa – należy dokładnie uprzątnąć piwnice. Wszystkie niepotrzebne rzeczy należy wyrzucić, a potrzebne – przejrzeć i uporządkować. Bardzo często zdarza się, że w boksie jest wygryziona przez szczury dziura, którą to kolejne osobniki dostają się do budynku. To niekończąca się walka, trując gryzonie po prostu leczymy objawy, a przyczyna pozostaje nierozwiązana. Dlatego sprzątanie to pierwszy i najważniejszy etap.

USZCZELNIJ

Już ten wątek zaczęliśmy. Po posprzątaniu piwnic wielokrotnie okazuje się, że w podłodze jest wygryziona przez gryzonie dziura. Kanał transportowy, otwarta autostrada dla gryzoni, którą mogą spokojnie podróżować do i z budynku. Wszelkie tego typu dziury należy koniecznie uszczelnić i to tak, aby gryzonie nie przedostały się ponownie.

deratyzacja w piwnicy

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale szczur ma bardzo dużą siłę nacisku na szczęce. W efekcie przegryzie się przez beton. Dlatego aby go powstrzymać stosuje się mieszankę betonu, tłuczonego szkła i gwoździ. Takie połączenie powoduje, że gryzoń rani się podczas próby przegryzienia się i najczęściej po prostu rezygnuje.

Uszczelnić należy również wszystkie inne wejścia do budynku – kratki wentylacyjne, okna piwniczne, może też zastosować zawory burzowe? Oczywiście jest to działanie czasochłonne i drogie w realizacji, ale daje bardzo dobre i przede wszystkim trwałe rezultaty. Nie zawsze da się uszczelnić wszystkie drogi dostawania się gryzoni do budynku, ale należy zrobić tyle ile się da, aby przynajmniej mocno ograniczyć liczbę możliwych dróg dla gryzoni.

TRUJ

Trzeci etap nie zawsze musi być ostatnim. W innych tekstach wspominamy, że warto rozpocząć deratyzację nawet jeśli gryzoni w budynku nie zauważono. W budynkach mieszkalnych idealnie jest jak deratyzacja jest przeprowadzana przynajmniej dwa razy w roku, gdzie my rekomendujemy minimalną częstotliwość raz na 3-4 miesiące (ale to temat na inny tekst).karmnik do deratyzacji

A zatem ustawiamy w budynku stacje (inaczej karmniki) deratyzacyjne i regularnie je monitorujemy. Dzięki temu jesteśmy w stanie szybko wychwycić czy gryzonie są na budynku i czy skala problemu jest duża czy nie. Oczywiście stacje deratyzacyjne to nie jest jedyna metoda walki z gryzoniami, ale najbardziej podstawowa, a jednocześnie skuteczna. Gdy gryzonie pojawią się w budynku w pierwszej kolejności pobierają truciznę. Taka bariera potrafi całkowicie zatrzymać lub przynajmniej zauważalnie zmniejszyć inwazję gryzoni na budynek. Późniejsza walka z osobnikami, które przetrwały będzie szybsza i prostsza niż w sytuacji, gdy budynek nie jest w żaden sposób zabezpieczony.  Na koniec jeszcze podsumowanie całości na infografice:

infografika deratyzacja

 

Obszar naszego działania to dzielnice Warszawy:
Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga Południe, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Wola, Włochy, Żoliborz,
a także wszystkie okoliczne miejscowości, m. in:
Piaseczno, Łomianki, Konstancin Jeziorna, Pruszków, Marki, Wołomin, Zielonka, Ząbki, Izabelin, Józefów, Raszyn, Piastów i inne.

Zadzwoń już dzisiaj i pozbądź się szkodników ze swojego otoczenia!

Siedziba główna:

Purity:Pests ul. Kręta 2
05-270 Marki, woj. mazowieckie

Michał Żołądkowski
Telefon: +48 660 750 341

E-mail: biuro@puritypests.pl
E-mail: michal.zoladkowski@puritypests.pl

Regulamin strony | Polityka prywatności

Potrzebujesz pomocy ze szkodnikami?

Jesteśmy do Państwa dyspozycj:

  • 9:00 - 18:00   Poniedziałek
  • 9:00 - 18:00   Wtorek
  • 9:00 - 18:00   Środa
  • 9:00 - 18:00   Czwartek
  • 9:00 - 18:00   Piątek

Vector Illustration by www.Vecteezy.com

Back to Top