Jak pozbyć się komarów z ogrodu?
Jak pozbyć się komarów z ogrodu?
9 lipca 2019Komar to szczególnie uciążliwy szkodnik. Nie pozwala nam cieszyć się ze świeżego powietrza, rujnuje czas spędzony w ogrodzie, szczególnie po południu. Dlatego większość osób posiadających domy zastanawia się jak z nim walczyć i pozbyć się go z najbliższego otoczenia. I właśnie o tym dzisiaj porozmawiamy.
UTRUDNIJ ŻYCIE KOMAROM
Podstawowa sprawa przy zwalczaniu komarów to utrudnienie im życia, czyli eliminacja z terenu zewnętrznego czynników, które sprzyjają ich bytowaniu i rozmnażaniu. Najprościej byłoby napisać „wytnij wszystkie krzewy i drzewa”. To oczywiście niemożliwe, ale prawdą jest, że komary większość czasu spędzają właśnie na drzewach i krzewach.
Jeśli to możliwe spróbuj nieco rozluźnić zazielenienie na działce. Regularnie koś trawę i przycinaj drzewa i krzewy, które rozrastają się ponad Twoje oczekiwania. Kolejna kwestia to woda. Tak, komary rozmnażają się w wodzie, dlatego trzeba koniecznie im ją zabrać. Jeśli masz na działce oczko wodne to regularnie w sezonie aplikuj do niego tzw. larwicyd na komary, czyli preparat, który działa w wodzie i nie dopuszcza do rozwoju larw komarów. Jeśli w Twoim oczku wodnym są ryby upewnij się, że preparat, który kupujesz jest dla nich bezpieczny! Na rynku można znaleźć preparaty, które nie posiadają substancji aktywnej a jedynie bakterie, które uniemożliwiają komarom wzrost.
PUŁAPKI NA KOMARY?
Czy stosowanie pułapek na komary to dobry pomysł? Generalnie TAK, ale uważaj. Jeśli kupisz tradycyjną lampę owadobójczą, podobną do tych, które możesz zobaczyć w sklepach spożywczych to nie licz na spektakularny rezultat. Są one budowane tak, aby działać na wszystko co lata, komary w żadnym wypadku nie są dla tych lamp priorytetem. W efekcie sprawdzają się po prostu słabo.
Lepszym rozwiązaniem będzie pułapka stricte na komary. Idealnie jeśli będzie ona wydzielać także CO2, który jest jednym z podstawowych „przyciągaczy”komarów. Na YouTube znajdziesz instrukcję jak samodzielnie przygotować pułapkę na komary z wykorzystaniem butelki i drożdży. Ponieważ wydzielają one właśnie dwutlenek węgla dobrze się sprawdzą przy wyłapywaniu komarów.
ODKOMARZANIE
Oczywiście warto też zdecydować się na zabieg odkomarzania. Polega on na wykonaniu oprysku lub zamgławiania na wszystkich krzewach i drzewach na Twojej działce. Dzięki zastosowaniu specjalnego dodatku, zwanego adiuwantem, preparat nie zostanie zmyty wraz z pierwszym deszczem!
Dokładnie wykonany zabieg odkomarzania potrafi przynieść ulgę od komarów na ładnych kilka tygodni, a zdarza się, że nawet na cały sezon. Oczywiście jeśli masz dom w lesie lub w lesistej okolicy należy liczyć się z tym, że zabieg będzie trzeba powtarzać częściej. Jeśli Twoja działka stanowi część zamkniętego osiedla, gdzie działki sąsiadów sąsiadują bezpośrednio z Twoją wtedy warto jest wykonać zabieg także na działkach sąsiednich, da to zdecydowanie lepszy rezultat. Niestety, komary są owadami mobilnymi i potrafią się przenosić nawet na odległości kilku kilometrów. Dlatego ich całkowite wyeliminowanie jest praktycznie niemożliwe, ale możemy podejmować bardzo konkretne działania aby ograniczyć ich liczebność i aktywność.
Połączenie wspomnianych wcześniej elementów sprawi, że przebywanie w ogrodzie znowu będzie dla Ciebie przyjemnością 🙂