Mikrokapsułki, czy są w stanie skutecznie rozwiązać problem z insektami?

Mikrokapsułki, czy są w stanie skutecznie rozwiązać problem z insektami?

Od jakiegoś czasu, choć w naszej subiektywnej ocenie szczyt tego trendu przypada na drugą połowę lat 90-tych, modne jest określenie „mikrokapsułki”. Przedstawiane są  jako cudowna wręcz metoda dezynsekcji, która jest:

 • Bardzo skuteczna,
 • o długotrwałym działaniu,
 • odpowiednia na różnego rodzaju powierzchnie.

Tutaj znowu miejsce na naszą subiektywną ocenę – szczególnie określenie to upodobały sobie firmy rozklejające na klatkach schodowych i na wejściach do budynków ogłoszenia o wykonywaniu usług DDD, z samym telefonem, bez strony www czy nazwy firmy. Z właśnie takich ogłoszeń zdecydowana większość z nas kojarzy to określenie.

Jak to jest naprawdę z mikrokapsułkami? Czy odeślą one w krótkim czasie do lamusa wszystkie inne lub większość preparatów DDD? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Fakt 1:

Mikrokapsułki to forma umieszczenia cząstek substancji czynnej w preparacie chemicznym wykorzystywanym do zabiegu dezynsekcji. Preparat ten rozprowadza się za pomocą tradycyjnego oprysku. Nie ma zatem mowy o bezpośredniej aplikacji samych mikrokapsułek w różnych miejscach w mieszkaniu, bowiem jest to fizycznie niewykonalne. Ich rozmiar w skrajnym wypadku to niecały milimetr, a najczęściej jest on mierzony w mikro i nanometrach (tysięczne i milionowe części milimetra).

dezynsekcja mikrokapsułki

Fakt 2:

Dzięki temu, że substancja chemiczna jest zamknięta w mikrokapsułce, jej uwalnianie może odbywać się stopniowo i tym samym trwać dłużej niż w wypadku preparatów tychże mikrokapsułek pozbawionych. Producenci niektórych specyfików zwracają uwagę, że ten okres może trwać nawet do pół roku! Dodatkowo podkreśla się, że szkodniki trafiając na powierzchnię pokrytą mikrokapsułkami przenoszą je na sobie i tym samym zarażają inne osobniki. Jednak aby to wszystko było możliwe konieczne jest zachowanie warunku niezmywania powierzchni, która była poddana zabiegowi.

Czy wszystko to oznacza, że powinniśmy wróżyć schyłek preparatów pozbawionych mikrokapsułek? Odpowiedzi dostarcza sam rynek, bowiem jak mikrokapsułki są dostępne od ponad 15 lat, tak pozostałe preparaty nadal cieszą się dużym uznaniem profesjonalistów DDD. Dlaczego? Bowiem, choć preparaty z mikrokapsułkami są skuteczne i potrafią działać przez długi czas to preparaty ich pozbawione także mogą zachowywać trwałość nawet do 2-3 miesięcy po zabiegu. I także są bardzo skuteczne, ponieważ wykazują dwojaki rodzaj działania: kontaktowy (bezpośrednie zetknięcie z preparatem) i pokarmowy (owad po pobraniu i przetrawieniu preparatu w ciągu kilku-kilkunastu godzin umiera). I na koniec bardzo ważny

Fakt 3:

Czyli co wpływa na jakość (a tym samym skuteczność) zabiegu. Okazuje się, że jest to bardzo wiele czynników, takich jak:

 • Rodzaj podłoża poddawanego zabiegowi (czyste/brudne, chłonne/niechłonne, rodzaj materiału)
 • Rodzaj warunków, w których jest wykonywany zabieg (ciepło/zimno, wilgotno/sucho, czysto/brudno, porządek/bałagan).
 • Sposób traktowania podłoża po zabiegu (zmycie preparatu = brak skuteczności zarówno w wypadku mikrokapsułek jak i zwykłych preparatów).
 • Rodzaj, stężenie, ale też nawet sposób produkcji substancji czynnej użytej w danym preparacie.
 • Odpowiednie, rekomendowane przez producenta stężenie rozprowadzanego roztworu (oczywiście skuteczność maleje wraz ze stężeniem).
 • Dokładność wykonania zabiegu przez specjalistę DDD.
 • Wcześniejsza inspekcja obiektu, tak aby wskazać miejsca gromadzenia się i bytowania szkodników i na nich skupić się w trakcie pracy.

Ostatnie słowa podsumowania: preparaty z mikrokapsułkami są skuteczne i dobrze się sprawdzają. Nie oznacza to jednak, że to cudowny lek na problemy z owadami, bowiem o skuteczności zabiegu decyduje bardzo wiele czynników, nie tylko rodzaj substancji chemicznej. Zabieg wykonany przy użyciu preparatu bez mikrokapsułek, ale dokładnie i zgodnie z zaleceniami producenta będzie równie skuteczny.

Obszar naszego działania to dzielnice Warszawy:
Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga Południe, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Wola, Włochy, Żoliborz,
a także wszystkie okoliczne miejscowości, m. in:
Piaseczno, Łomianki, Konstancin Jeziorna, Pruszków, Marki, Wołomin, Zielonka, Ząbki, Izabelin, Józefów, Raszyn, Piastów i inne.

Zadzwoń już dzisiaj i pozbądź się szkodników ze swojego otoczenia!

Siedziba główna:

Purity:Pests ul. Sarmacka 16/116
02-972 Warszawa, woj. mazowieckie

Michał Żołądkowski
Telefon: +48 660 750 341

E-mail: biuro@puritypests.pl
E-mail: michal.zoladkowski@puritypests.pl
E-mail: polska@puritypests.pl

Regulamin strony | Polityka prywatności

Potrzebujesz pomocy ze szkodnikami?

Jesteśmy do Państwa dyspozycj:

 • 9:00 - 18:00   Poniedziałek
 • 9:00 - 18:00   Wtorek
 • 9:00 - 18:00   Środa
 • 9:00 - 18:00   Czwartek
 • 9:00 - 18:00   Piątek

Vector Illustration by www.Vecteezy.com

Back to Top