ABC i metody dezynfekcji

ABC i metody dezynfekcji

ABC i metody dezynfekcji

Często firmy DDD kładą nacisk przede wszystkim na usługi tworzące pierwsze dwie litery skrótu nazwy branży – dezynsekcję i deratyzację. Jednak usługa dezynfekcji jest równie istotna, ponieważ czystość mikrobiologiczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa i komfortu życia w praktycznie każdym możliwym pomieszczeniu. Mikroorganizmy towarzyszą nam na każdym kroku i tego nie zmienimy, ale powinniśmy starać się ograniczyć wpływ tych, które mogą być dla nas groźne: bakterii, wirusów, grzybów i innych drobnoustrojów.

Gdzie i kiedy stykamy się z tematem dezynfekcji? Prawie wszędzie: w hotelach, w szpitalach,
w przychodniach i gabinetach lekarskich, na basenie, w łazienkach, a nawet mieszkaniach i ubraniach (na przykład podczas najtrudniejszego wymiaru dezynfekcji: po zmarłym). Dezynfekcja jest realizowana najczęściej trzema metodami, które teraz krótko omówimy.

Dezynfekcja chemiczna: ta metoda ma bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ substancji o właściwościach dezynfekujących jest bardzo dużo, dzięki czemu można dobrać odpowiedni preparat do danego podłoża i problemu, który chcemy wyeliminować. Dezynfekcja chemiczna odbywa się przy użyciu preparatów na bazie: alkoholi, związków metali (np. srebra), utleniaczy (np. chlor), aldehydów czy kwasów. W przypadku dezynfekcji ważna jest nie tylko substancja dezynfekująca, którą wykorzystamy ale także jej stężenie i czas działania. Rzadko bowiem korzysta się ze skoncentrowanych preparatów, najczęściej są to roztwory, kilku lub kilkunastoprocentowe. Zakłada się ogólnie (są oczywiście od tego wyjątki), że preparat powinien pozostać na powierzchni przez minimum kilka minut.

Dezynfekcja fizyczna: najczęściej do tej formy dezynfekcji wykorzystuje się parę wodną o temperaturze około 100 st. C. Para ta jest uwalniana pod ciśnieniem co dodatkowo podnosi skuteczność jej działania. Para wodna niszczy formy wegetatywne drobnoustrojów. Para wodna sprawdza się w likwidacji roztoczy i większości bakterii. Ma też właściwości dezodorujące (likwidujące nieprzyjemne zapachy). Dzięki swojej neutralności może być stosowana do bardzo wielu powierzchni i materiałów.

Ozonowanie: Oddzielną i bardzo skuteczną metodą dezynfekcji jest ozonowanie, czyli wykorzystywanie ozonu – związku tlenu O3. Ozon wykazuje właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, znacznie lepsze od na przykład chloru. Doskonale radzi sobie też z roztoczami, nieprzyjemnymi zapachami. Ozonowanie wykorzystuje się przede wszystkim w pomieszczeniach i pojazdach gdzie dezynfekcja chemiczna się nie sprawdzi lub nie jest możliwa. Ta metoda jest także wykorzystywana przy dezynfekcji klimatyzacji (zarówno samochodowej jak i w budynkach). Ozonowanie to metoda w pełni bezpieczna dla różnego rodzaju powierzchni, żywności i wody. Jedynym produktem tej metody dezynfekcji jest tlen toteż po wykonaniu zabiegu ozonowania nie ma potrzeby przeprowadzania żadnych dodatkowych czynności. Ozonowanie zapewnia skuteczne pozbycie się: nieprzyjemnych zapachów, pleśni, grzybów, bakterii i wirusów, roztoczy.

dezynfekcja

Promieniowanie: dezynfekcję można wykonywać również przy użyciu promieniowania UV-C. Są to promienie ultrafioletowe, dokładnie te same, które występują w promieniach słonecznych, jednak na Ziemi przed ich wpływem chroni nas atmosfera. Promienie UV-C mogą służyć do dezynfekcji powierzchni, powietrza i wody. Stosuje się je tam, gdzie inne metody dezynfekcji się nie sprawdzają lub nie powinny być wykorzystywane. Przykładem takiej sytuacji są materace. Szczególnie w hotelach i szpitalach potrzebna jest metoda dezynfekcji, która działa szybko i nie wymaga transportu materacy w inne miejsca. Dodatkowo w przypadku materacy trzeba unikać ich moczenia i poddawania działaniu czynnikom chemicznym z uwagi na ich chłonność i bliskość ciała człowieka. W takim przypadku dezynfekcja przy pomocy promieni UV-C sprawdza się idealnie. Jak działa ta forma dezynfekcji? Promienie niszczą wiązania łańcuchów DNA. W ten sposób skutecznie likwidowane są wszelkiego rodzaju mikroorganizmy – bakterie, grzyby, glony, wirusy itp.

Każda z powyżej omówionych metod jest skuteczna, jednak każda sprawdza się w innym przypadku. Ich odpowiednie zastosowanie gwarantuje skuteczność dezynfekcji.

Obszar naszego działania to dzielnice Warszawy:
Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga Południe, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Wola, Włochy, Żoliborz,
a także wszystkie okoliczne miejscowości, m. in:
Piaseczno, Łomianki, Konstancin Jeziorna, Pruszków, Marki, Wołomin, Zielonka, Ząbki, Izabelin, Józefów, Raszyn, Piastów i inne.

Zadzwoń już dzisiaj i pozbądź się szkodników ze swojego otoczenia!

Siedziba główna:

Purity:Pests ul. Sarmacka 16/116
02-972 Warszawa, woj. mazowieckie

Michał Żołądkowski
Telefon: +48 660 750 341

E-mail: biuro@puritypests.pl
E-mail: michal.zoladkowski@puritypests.pl
E-mail: polska@puritypests.pl

Regulamin strony | Polityka prywatności

Potrzebujesz pomocy ze szkodnikami?

Jesteśmy do Państwa dyspozycj:

  • 9:00 - 18:00   Poniedziałek
  • 9:00 - 18:00   Wtorek
  • 9:00 - 18:00   Środa
  • 9:00 - 18:00   Czwartek
  • 9:00 - 18:00   Piątek

Vector Illustration by www.Vecteezy.com

Back to Top